دانش‌آموزان موفق – الگوپذیری و سبک زندگی (بخش دوم)

دانش‌آموزان موفق – الگوپذیری و سبک زندگی (بخش دوم)

دکتر رویـا دلیری

مشارکت فرزندان

فرزندان شما برای موفقیت نیازمند مسئولیت‌پذیری هستند. لذا توصیه می‌شود علاوه بر انجام تکالیف درسی از آنها بخواهید تا در امور منزل نیز مشارکت کرده و با توجه به سن و فیزیکشان، وظایفی که می‌توانند انجام دهند را به آنها واگذار کنید. با این عمل حس اعتماد به نفس و خودپنداره‌ی مثبت را در آنها تقویت کرده و مسئولیت‌پذیری را نیز به شکل عملی به آنها آموزش خواهید داد.

تنظیم برنامه والدین

والدین خوب بخشی از سبک زندگی فرزندانشان هستند و برنامه زندگی پدر و مادر نیز با شروع سال تحصیلی باید تغییر کند. برای فرزندانتان در نظم و انجام به موقع و دقیق وظایفتان الگو باشید و با فرزندانتان در خواب، تماشای تلویزیون، تفریحات و ... همسو شوید. اطمینان داشته‌باشید که فرزندانتان سبک زندگی بهتری را در پیش خواهندگرفت زمانی که ببینند والدینشان نیز از سبک زندگی مشخصی پیروی می‌کنند.

الگوهای مناسب را معرفی کنید

بی‌شک در هر خانواده‌ای افرادی موفق‌تر از بقیه بوده که می‌توانند الگو و سرمشق مناسبی برای سایرین باشند. والدین می‌توانند به این افراد موفق از نظر تحصیلی، ورزشی، هنری، مذهبی و ... اشاره کرده و در ذهن فرزندانشان جرقه‌هایی برای داشتن الگوی موفقیت ایجاد نمایند. معرفی و تمجید غیرمستقیم از موفقیت فردی که فرزند شما او را می‌شناسد و رابطه خوبی با وی دارد به الگوبرداری ذهنی فرزندان ختم شده و فرزندانتان ناخودآگاه تلاش خواهندکرد تا مانند آن فرد موفق عمل کرده و موفقیت‌ها، رفتار و حتی منش وی را تکرار کنند. الگوها می‌توانند تا سال‌های متمادی در ذهن فرزندانتان بمانند بنابراین در انتخاب الگوی مناسب برای فرزندانتان دقت کنید.

جمع‌بندی

اگر سبک زندگی درست را به خوبی در زندگیتان تمرین کنید و سبک زندگی موفق در خانواده شما نهادینه شود، رفتار فرزندانتان و حتی خودتان متناسب با سبک زندگی جدید تغییر کرده و اثرات مثبت تغییراتش را در بلند مدت به عینه خواهید دید. به یاد داشته باشیم که تغییر رفتار امری زمان‌بر است که در ابتدا با تقلید یک رفتار خوب شروع شده و در نهایت به قسمتی از مهارت‌های زندگی و موفقیت افراد بدل خواهد شد و این نهالی است که والدین می‌توانند امروز بکارند و فرزندانشان در آینده از سبک زندگی درستی که آموخته‌اند میوه‌های موفقیت، سلامت و خلاقیت را برچینند. از نظر علم عصب‌شناسی رفتارهای پرتکرار در دراز مدت به ساقه‌ی مغز منتقل شده و در وجود انسان‌ها و همچنین در ساعت بیولوژیک آنها نهادینه می‌شوند و اصلاح سبک زندگی در خقیقت هدیه‌ای است که شما به فرزندان، آیندگان و در نهایت به کشور عزیزمان ایران خواهید بخشید و نسل‌های آتی از موهبت آن بهره‌مند خواهندشد.

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…