دانش‌آموزان موفق – الگوپذیری و سبک زندگی (بخش اول)

دانش‌آموزان موفق – الگوپذیری و سبک زندگی (بخش اول)

دکتر رویـا دلیری

آرزوی هر پدر و مادری داشتن فرزندانی موفق است و این موفقیت حاصل نمی‌گردد مگر برای والدینی که سبک زندگی "Life Style" درست را همراه با فرزندان خود تجربه‌کنند. سال تحصیلی جدید فرصتی برای خانواده‌ها است تا سبک زندگی خود را اصلاح کرده و سنگ موفقیت فرزندانشان را بنا نهند. تردیدی نیست که در پایان سال تحصیلی، خانواده‌ای طعم موفقیت را خواهد چشید که سبک زندگی هدفمند و درستی را دنبال کرده‌باشد بنابراین از همین آغازین روزهای سال تحصیلی، سبک زندگی خود و فرزندانمان را برای رسیدن به قله‌های موفقیت اصلاح کنیم.

مدیریت زمان

والدین باید بتوانند زمان و فرصت‌ها را مدیریت نمایند تا فرزندانشان برای انجام تکالیف، یادگیری و یادسپاری فرصت کافی داشته و همچنین زمان مناسبی برای استراحت، بازی و فعالیت‌های فوق‌برنامه در اختیار داشته‌باشند. بنابراین توصیه می‌شود که به عنوان والد برنامه‌ریزی کلان زندگی را به عهده گرفته و با برنامه‌ریزی دقیق فرصت یادگیری، تمرین، تکرار و همچنین بازی و تفریح فرزندانتان را فراهم کنید.

غلبه بر به تعویق انداختن کارها

فرزندانتان باید بیاموزند تا کارها و وظایفشان را در اولین فرصت ممکنه انجام دهند و این کار از مهم‌ترین گام‌های پیشرفت آنان محسوب می‌شود. آنها باید به کارهای مهم و ضروری مدرسه بیش و پیش از دیگر کارها اهمیت داده و پس از بازگشت از مدرسه به خانه و اندکی استراحت، قبل از پرداختن به سایر فعالیت‌های جانبی به انجام تکالیف و فعالیت‌های محوله همت گمارند. به این ترتیب آنها علاوه بر داشتن فرصت کافی برای انجام تکالیف با کیفیت بالاتر، فرصت خواهند داشت تا پس از انجام وظایف تحصیلی‌شان بدون استرس و نگرانی به فعالیت‌های مورد علاقه‌شان بپردازند.

ایجاد نظم و انظباط در فعالیت‌های جاری زندگی

والدین می‎بایست ساعات خواب، بیداری، صبحانه، ناهار و تفریحات فرزندانشان را تنظیم نمایند و این ساعت‌ها را حتی‌المقدور تغییر ندهند. موفقیت فرزندان شما در گرو جسمی سالم و روحیه‌ای شاداب و سلامت است و نظم در امور روزانه به سلامت جسمی و روحی آنها خواهد انجامید. با داشتن برنامه‌ای مشخص و روتین، از سردرگمی فرزندانتان بکاهید و برنامه‌ریزی را به آنها آموزش دهید.

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…